



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Surge 8out 8ft Smrtsckt KMW62690 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Surge Protectors & Backup yourself to try and find the perfect replacement for you!
Surge8Out8FtSmrtsckt Kensington Smartsockets Std Color-Coded Adapter Surge Protctr 8 Outlets 8Ft Cord![]()
| Catalog number: | Â 500026-075 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Response Time: | Â 1 ns |
| Cord Length: | Â 8 ' |
| No. of Outlets: | Â 8 |
| Height: | Â 2 " |
| Depth: | Â 5 " |
| Width: | Â 11 1/2 " |
| Color: | Â Dark Gray |
| Compliance, Standards: | Â UL Listed |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty: | Â $35,000 Limited |
| Diagnostics/Alarm/Status Light: | Â Alarm, Light |
| Global Product Type: | Â Surge Protectors |
| Housing Material: | Â ABS Plastic |
| Joules Of Surge Protection: | Â 2490 J |
| Multimedia Protection: | Â Tel/Modem |
| Noise Protection: | Â Up to 20 dB |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Protection Type: | Â Fax, Phone, Power |
| Total Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Supplier No.: | Â KMW62690 |