



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Surge Ups Green 550va Bk TRPECO550UPS is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Surge Protectors & Backup yourself to try and find the perfect replacement for you!
SurgeUps Green550VaBk Tripp Lite Energy Saving Green Ups System 550 Volt-Amps 8 Outlets W/Tel/Dsl Usb Port![]()
| Catalog number: | Â 500026-107 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Cord Length: | Â 6 ' |
| No. of Outlets: | Â 8 |
| Height: | Â 3.1 " |
| Run Time: | Â 17 minutes |
| Depth: | Â 5.70 " |
| Width: | Â 10.80 " |
| Color: | Â Black |
| Backup Time at Half Load: | Â 10 minutes @ 150 Watts |
| Compliance, Standards: | Â Class B, CSA, FCC Part 68, NOM, RoHS Compliant, UL Listed |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty: | Â Lifetime $100,000 |
| Connector/Port/Interface: | Â USB |
| Diagnostics/Alarm/Status Light: | Â Alarm, LED |
| Disclaimer Statement(s): | Â Run Time based on single PC load with 15" flat panel monitor. |
| Global Product Type: | Â Backup Systems |
| Housing Material: | Â ABS Plastic |
| Jacks: | Â RJ11 |
| Joules Of Surge Protection: | Â 420 J |
| Lines: | Â 1 |
| Model Name/Number: | Â ECO550UPS |
| Multimedia Protection: | Â DSL/Telephone |
| Noise Protection: | Â Up to 40 dB EMI/RFI Noise Suppression |
| No. of Outlets/Type: | Â 4 Surge Only, 4 UPS/Surge |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Protection Type: | Â DSL, Fax, Modem, Phone, Power |
| System VA: | Â 550 VA |
| Telephone/Internet Protection: | Â DSL, Fax, Modem, Phone |
| Total Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Supplier No.: | Â TRPECO550UPS |