



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vwr MINI-SHAKER 15 Advan 230V 980335 has been discontinued by VWR and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rotating shakers yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vwr MINI-SHAKER 15 Advan 230V 980335
Vwr MINI-SHAKER 15 Advan 230V 980335 is one of the many quality laboratory and scientific products we have to offer at very competitive pricing. Vwr MINI-SHAKER 15 Advan 230V 980335 / 97109-892 is part of a wide selection of VWR Rotating shakers. Combining excellent quality with an affordable price, the Vwr MINI-SHAKER 15 Advan 230V 980335 / 97109-892 can meet your scientific research needs while still offering a good value for a budget conscious end user. If you have any questions about any of our Rotating shakers please do not hesitate to contact our customer service for further guidance.![]()
- 3mm or 15mm Orbit
- Digital Display for Speed and Time
- Microprocessor Control
- Timer with Audible Alarm
- VWR Two-Year Limited Warranty
Variable-speed, microprocessor control provides consistent, uniform mixing action. Ramping feature slowly increases speed to set point for added safety. Independent LED display features speed and time. Timer will display elapsed time, or, when programmed to user-defined limit, will count down to zero and shut off unit. Audible alarm sounds when time reaches zero. Ideal for use in incubators, CO2 incubators, or cold rooms. Durable base is constructed of cast aluminum for extra stability. The triple eccentric drive features permanently lubricated ball bearings. The maintenance-free, brushless DC motor provides a long service life.
Included tray can be used as a platform for mounting Erlenmeyer flask clamps, test tube racks, or microplate holders. Tray features a nonskid rubber mat appropriate for holding petri dishes and cell culture flasks. Optional universal platform with adjustable rollers holds various vessel types such as volumetric flasks or separatory funnels. Universal platform measures 21.8Wx29.7Dcm (819/32x1123/32"). The rollers open to 21.6cm (81/2") deep. Universal harness features four elastic bands and is suitable for holding petri dishes and microplates.
Specifications for Vwr MINI-SHAKER 15 Advan 230V 980335:
| Description: | Mini Shaker 15, 230V, 50/60Hz |
| Platform Capacity: | - |
| Unit: | Each |
| Properties: | |
| Speed Range | |
| Mini Shaker: | -10 to 60°C (14 to 140°F) |
| Mini Shaker 15: | -10 to 40°C (14 to 104°F) |
| Orbit | |
| Timer: | 1 second to 160 hours |
| Maximum Load: | 3.6 kg (8 lbs.) |
| Operating Temperature Range | |
| Dimensions | |
| Platform: | 29.8 x 22.2 cm (113/4 x 83/4") |
| Overall: | 27.9W x 10.2H x 43.2D cm (11 x 4 x 17") |
| Shipping Weight: | 11.3 kg (25 lbs.) |























