



Tap Tap to Zoom
Unfortunately Wheaton Breeder 11 Deck Production R2P W348900-A is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the PCR enclosures yourself to try and find the perfect replacement for you!
Wheaton Breeder 11 Deck Production R2P W348900-A is one of the many quality laboratory and scientific products we have to offer at very competitive pricing. Wheaton Breeder 11 Deck Production R2P W348900-A / 14231-474 is part of a wide selection of Wheaton PCR enclosures. Combining excellent quality with an affordable price, the Wheaton Breeder 11 Deck Production R2P W348900-A / 14231-474 can meet your scientific research needs while still offering a good value for a budget conscious end user. If you have any questions about any of our PCR enclosures please do not hesitate to contact our customer service for further guidance.![]()
An economical and space-efficient alternative to a standard incubator or warm room. Soft-sided incubator is designed for incubating roller bottle cultures, monitoring the culture temperature, and reporting results to a PC via RS-232 interface for logging purposes. The ability to warm cells on the roller rack while filling large groups of bottles helps the cells adhere properly to roller bottles. Features forced air circulation heat with digital temperature control, viewing window in the door, and independent over-temperature safety protection. A roller culture appartus outfitted with a Breeder incubator can be moved for convenience, and to accommodate laboratory space and traffic.
Designed to fit R2P units with 11 decks (see 14231-444 series), the Modular Cell Production Roller Apparatus with 9 decks (see 14231-404 series), and the 52-Position High-Volume Production Roller Apparatus (14231-442). Incubator is supplied complete with an 11-deck, 55-position, programmable R2P* Roller Culture Apparatus with an all-position drive system for the development and growth of cell culture. (Wheaton W348900-A)
| Description: | BREEDER 11 DECK PRODUCTION R2P |
| Unit: | Case |
| Properties: | |
| Temperature Range: | 5° above ambient to 70°C (9° above ambient to 158°F) |
| Electrical: | 120-240V, 60Hz, 1500W |
| Dimensions | |
| Interior: | 86.4W x 74.3D x 208.3H cm (34 x 291/4 x 82") |
| Exterior: | 111.8W x 76.2D x 219.7H cm (44 x 30 x 861/2") |
| Folded: | 121.5W x 91.4D x 38.1H cm (48 x 36 x 15") |
| Shipping Weight: | 29.5 kg (65 lbs.) |