













01:16
04:03







00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Wiley X Anthem | Built To Protect
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Born on the Battlefield // The Wiley X Story

1 of 7 images
Wiley X Gravity Sunglasses - Black Ops, Smoke Gray Lens/Matte Black Frame CCGRA01

2 of 7 images
Wiley X Wx-gravity Glasses - CCGRA03

3 of 7 images
Wiley X WX Gravity Sunglasses, Black Crystal Frame, Captivate Pol Blue Mirror Lenses, CCGRA19

4 of 7 images
Wiley X WX Gravity Sunglasses, Black Crystal Frame, Captivate Pol Blue Mirror Lenses, CCGRA19

5 of 7 images
Wiley X WX Gravity Sunglasses, Black Crystal Frame, Captivate Pol Blue Mirror Lenses, CCGRA19

6 of 7 images
Wiley X WX Gravity Sunglasses, Black Crystal Frame, Captivate Pol Blue Mirror Lenses, CCGRA19

7 of 7 images
Wiley X WX Gravity Sunglasses, Black Crystal Frame, Captivate Pol Blue Mirror Lenses, CCGRA19
Tap Tap to Zoom
ShowIn StockOnly
3 Models AvailableFrame Color
All
Lens Color
All
Polarized
All
Included Accessories
All
Application
All
Search
$222.00
$134.00
$134.00
Product Info for Wiley X WX Gravity Sunglasses
Specifications for Wiley X WX Gravity Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Size: | Medium/Large |
| Age Group: | Adults |
| Temple Length: | 119 mm |
| Gender: | Unisex |
| Quantity: | 1 |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Wrap |
| Package Type: | Box |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Diameter: | 63 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 38 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 62 mm |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
Features of Wiley X Gravity Sun / Safety Glasses:
- Features Wiley X patented removable facial cavity seal technology
- Gasket blocks out wind, light, dust, and debris for a secure fit at high speeds and protection from hazards
- Shatterproof lenses block 100% of UV rays
- Certified to ANSI Z87.1-2003 high impact and optical performance standard
- Rated as OSHA-grade occupational protective eyewear
- Fits medium to large heads
- Comes with a removable facial cavity seal, large black zippered carrying case, leash cord, and cleaning cloth
Package Contents:
- Wiley X WX Gravity Sunglasses
- Case
- Strap
- Cleaning Cloth

