



























Tap Tap to Zoom
Product Info for Wiley X WX Omega Sunglasses
One of our bolder frames in our Active Lifestyle Series, the Wiley X WX OMEGA delivers a solid high-wrap frame with that blocks out any peripheral light. The lenses meet ANSI Z87.1 optical quality and high mass/high velocity impact safety standards giving you the confidence that the WX OMEGA will protect your eyes during any outdoor adventure.![]()
Specifications for Wiley X WX Omega Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Application: | Hiking, Casual, Fishing |
| Size: | Medium/Large |
| Age Group: | Adults |
| Temple Length: | 125 mm |
| Gender: | Unisex |
| Quantity: | 1 |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Wrap |
| Frame Type: | Lightweight |
| Package Type: | Box |
| Lens Shape: | Oval |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Diameter: | 66 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 42 mm |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
Features of Wiley X WX Omega Sunglasses
- High Velocity Impact Resistant
- Meets ANSI Z87.1 high velocity impact safety and optical standards.
- UV Protection
- Blocks the UV (Ultraviolet) that are harmful to our eyes, reducing the risk of damage to retinal cells and age-related macular degeneration while also reducing haze.
Package Contents:
- Wiley X WX Omega Sunglasses
- Case
- Strap
- Cleaning Cloth

