











01:16
04:03






00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Wiley X Anthem | Built To Protect
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Born on the Battlefield // The Wiley X Story

1 of 6 images
Wiley X Valor Sunglasses - Black Ops, Smoke Gray Lenses w/ Matte Black Frame CHVAL01

2 of 6 images
Wiley X Valor Sunglasses-Matte Black Frame-Smoke Grey-Clear Lens CHVAL07

3 of 6 images
Wiley X Valor Sunglasses Smoke Gray Clear Light Rust Matte Black Frame CHVAL06

4 of 6 images
Wiley X Wx-valor Glasses - CHVAL08

5 of 6 images
Wiley X Valor Sunglasses - Smoke Gray, Clear, Lght Rust Lenses - Close-up CHVAL06

6 of 6 images
Wiley X Valor Sunglasses - Matte Black Frame - Close-up CHVAL06
Tap Tap to Zoom
ShowIn StockOnly
4 Models AvailableFrame Color
All
Lens Color
All
Polarized
All
Search
$106.00
$117.00
$167.00
$95.00
Product Info for Wiley X WX Valor Changeable Lens Sunglasses
Specifications for Wiley X WX Valor Changeable Lens Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Frame Color: | Matte Black |
| Application: | Casual |
| Age Group: | Adults |
| Photochromic: | No |
| Temple Length: | 120 mm |
| Included Accessories: | Cleaning Cloth, Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Horizontal Lens Measurement A: | 70 mm |
| Condition: | New |
| Lens Shape: | Square |
| Size: | Large |
| Gender: | Unisex |
| Lens Diameter: | 70 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 37 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 65 mm |
| Distance Between Lenses: | 18 mm |
| Fit: | Standard |
| Effective Lens Diameter ED: | 70 mm |
| Vertical Lens Measurement B: | 38 mm |
Features of WileyX WX Valor Changeable Lens Sun Glasses w/ Carrying Case:
- Changeable lens capability allows maximum light condition versatility
- Shatterproof lenses block 100% of UV rays
- Certified to ANSI Z87.1-2003 high impact and optical performance standards
- Rated as OSHA-grade occupational protective eyewear
- Fits small, medium, and large head shapes
Package Contents:
- Wiley X WX Valor Changeable Sunglasses

