



Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Zeiss Primo Star Binocular HAL/LED Fixed Kohler Microscope w/ Field of View 18 & 100x/0.8 Dry is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Microscopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Zeiss Primo Star Binocular HAL/LED Fixed Kohler Microscope w/ Field of View 18 & 100x/0.8 Dry
The Zeiss Primo Star HAL/LED Fixed Kohler Microscope w/ Field of View 18 & 100x/0.8 Dry is robust, easy to operate, and equipped with great optics. This microscope from Carl Zeiss Microscopy is durable and meant for long-term use, adapted specifically for classroom use. The Zeiss Primo Star HAL/LED Fixed Kohler Microscope w/ 100x/0.8 Dry features a 100x/0.8 complete configuration with fixed-Kohler stand including a halogen illumination with 6V 30W halogen lamp and LED warm-light, 3200K - 4-position nosepiece, tilted backwards - mechanical stage 75x30, drive right and a specimen holder with a spring clip left. The Zeiss Primo Star HAL/LED Fixed Kohler Microscope w/ FOV 18 & 100x/0.8 Dry is ideal for use in education, in the laboratory, or doctors' practice.![]()
Specifications for Zeiss Primo Star HAL/LED Fixed Kohler Microscope w/ FOV 18 & 100x/0.8 Dry:
| Optical system: | Color-corrected infinity optics |
| Parfocal distance: | 45 mm |
| Tube length: | 180 mm |
| Stand: | Fixed-Koehler |
| Objectives: | 4x, 10x, 40x, 100x/0.8 dry |
| Eyepiece tube: | Swiveling Siedentopf tube with upper and lower position, upper position offers approx. 40 mm extra viewing height |
| Adjustable interpupillary distance: | 48 mm-75 mm, Tube can be rotated 360°, 30° viewing angle (ergonomic angle), Binocular tube |
| Eyepieces: | WF 10x/18 Br. foc., Eyepiece pointer |
| Nosepiece: | 4x, inclined backwards, 4x, reversed |
| Illumination: | Modular illumination concept with drawer, HAL (30 W/6 V), LED (3 W/6 V, roughly corresponding to brightness of 20 W HAL) |
| Stage: | Right-hand operation |
| Area of stage: | (w x d) 140 mm x 135 mm |
| Travel range: | (w x d) 75 mm x 30 mm |
| Z-drives Fine drive: | 0.3 mm/rot. |
| Coarse drive: | 4 mm/rot. |
| Total travel range: | 15 mm |
Features of Zeiss Primo Star HAL/LED Fixed Kohler w/ FOV 18 and 100x/0.8 Dry:
- Binocular tube, focusing, drive knobs and lower part of stand made from skin-friendly polymers
- All optical components in Primo Star are anti-fungus treated
- Carrying handle integrated in stand
Package Contents:
- Zeiss Primo Star HAL/LED Fixed Kohler Microscope with FOV 18 & 100x/0.8 Dry



















