Product Category Description:
- High Cooling Capacity
- Digital Temperature Readout in °C or °F
- Digital Pressure/Flow Readout in kPa or psi, L/min. or gpm
- Microprocessor Control in 0.1°C Increments
- VWR Two-Year Limited Parts and Labor Warranty
CSA certified and CE marked.
The external pressure reducer steps down higher pressures from 10psi-45psi and is available for positive displacement pumps only. The general-purpose clear bath algicide is compatible with stainless steel and helps keep water baths clean, odor-free, and resistant to black algae. One 237mL (8oz.) bottle treats approximately 757L (200gal.). Supplied in a plastic dispenser bottle. The Dynalene® HC 50 heat transfer fluid provides superior thermal stability for high or low temperatures. Fluid has a temperature range of -53 to 60°C (-63 to 140°F), a -56°C (-68.8°F) freezing point, and a viscosity (in centistokes) of 3.6 at 0°C and 15.1 at -40°C.
Note: Heat transfer fluid is incompatible with Buna or natural rubber.
Ordering Information: Chillers are supplied with two 1.3cm (1/2") NPT x 1.3cm (1/2") HB tubing adapters, two 1.3cm (1/2") NPT x 1.6cm (5/8") HB tubing adapters, and a 2.4m (8') power cord with standard U.S. plug on 120V models, European plug on 240V models. Other country-specific plugs are available; contact our sales representative. Ethylene glycol is available at vwr.com.
| Pressure, psi: | 10 | |
| Flow Rate,L/min. (gal./min.): | 15.5 (4.1) | |
| Electrical: | 120V, 60Hz, 13.5A | |