



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Thermo Fisher Scientific Peristaltic Pump .5-3000ml/min 72-320-200 has been discontinued by Thermo Fisher Scientific and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Laboratory vacuum pumps yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Thermo Fisher Scientific Peristaltic Pump .5-3000ml/min 72-320-200
Thermo Scientific Fh100 Peristaltic Pump (0.5 to 3000 ml/min) 4 to 400rpm digital diplay remote capabilities ip33 universal voltage general purpose pump ideal for a wide range of life-science general laboratory and industrial applications 1/carton![]()
Specifications for Thermo Fisher Scientific Peristaltic Pump .5-3000ml/min 72-320-200:
| Catalog number: | 89171-472 |
| Type: | PUMPS |
| Dimensions: | -; 12.5 x 11 x 6" |
| Electrical: | -; 115/230V AC (autoselected) |
| External Control: | -; 4-20 mA |
| Operating Temperature: | -; 0 to 40 degrees C |
| Model: | FH100D |
| Flow Rate: | 0.5 to 3000 mL/min. |
| Speed Range: | 4-400 rpm |
| Tubing Selection: | Thin Walled Tubing |
| No. of Channels/Rollers: | One/Three |
| Supplier No.: | 72-320-200 |
Package Contents:
- Thermo Fisher Scientific Peristaltic Pump .5-3000ml/min 72-320-200 / 89171-472

















