



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vwr Platform Rocking 200 220V S2035D220VWR has been discontinued by VWR and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rotating shakers yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vwr Platform Rocking 200 220V S2035D220VWR
Vwr Platform Rocking 200 220V S2035D220VWR is one of the many quality laboratory and scientific products we have to offer at very competitive pricing. Vwr Platform Rocking 200 220V S2035D220VWR / 40000-306 is part of a wide selection of VWR Rotating shakers. Combining excellent quality with an affordable price, the Vwr Platform Rocking 200 220V S2035D220VWR / 40000-306 can meet your scientific research needs while still offering a good value for a budget conscious end user. If you have any questions about any of our Rotating shakers please do not hesitate to contact our customer service for further guidance.![]()
- Wide Variable Speed Range
- Adjustable Rocking Motion
- VWR Two-Year Limited Warranty
Designed to produce the precise level of agitation that blotted membranes and gels require. An effective speed range and an adjustable rocking motion of ±20° provide a gentle “wave” effect that lifts and washes over gels and blotted membranes. Shakers maintain constant speed regardless of load or voltage fluctuation.
Choose from rockers with single or double-tiered platforms. Height between platforms on double-tiered models is 9cm (31/2"). Platforms are constructed of stainless steel for durability and easy cleanup. Powerful motor and heavy duty bearings ensure a long service life. Safe for cold room use.
Specifications for Vwr Platform Rocking 200 220V S2035D220VWR:
| Electrical: | 220V, 60Hz |
| Speed Range,Tilts Per Minute: | 4-150 |
| Unit: | Each |
| Properties: | |
| Tilt Range: | ±20°, adjustable |
| Maximum Load: | 7 kg (15.4 lbs.) |
| Ambient Temperature Range: | 4 to 65°C (39 to 149°F) |
| Dimensions | |
| Overall: | 35.6W x 33D x 16.5H cm (14 x 13 x 61/2") |
| Platform: | 35.6W x 28D cm (14 x 11") |























